Október elseje a mellrák elleni küzdelem világnapja. Ez a nap arra hívja fel a figyelmet, hogy a mellrák elleni küzdelem nemcsak az érintett nőnek az ügye, hanem az egész társadalomé. A prevenció fontossága, a tájékozottság és a szolidaritás kiemelkedő szerepet játszanak a vele való küzdelemben. A mai világnap lehetőséget biztosít arra, hogy a NŐISZEM is jobban, hatékonyabban felhívja a figyelmet a megelőzés lehetőségeire, és ezáltal segítő kezet, támogatást nyújtsunk vele minden nőnek.
Önvizsgálat a megelőzéshez
Az önvizsgálat egy egyszerű, de nagyon fontos eszköz a mellrák korai felismerésében.
A mellrák gyakran kezdődhet apró elváltozásokkal, amelyeket leginkább maga az érintett nő vehet észre. A rendszeres önvizsgálat (ideális esetben havonta, menstruáció után néhány nappal) segíthet észrevenni az alábbi jeleket:
• Csomók vagy megkeményedések a mellben vagy a hónaljban
• A mell méretének vagy alakjának változása
• A mellbimbó visszahúzódása vagy váladékozása
• A bőr felszínének változásai, például bőrpír vagy narancshéj-szerű textúra
Fontos, hogy minden szokatlan jelenséget észlelve azonnal orvoshoz kell fordulni.
Preventív szűrővizsgálatok
A mellrák korai felismerésének leghatékonyabb módja a rendszeres szűrővizsgálat. Magyarországon a 45-65 éves nők kétévente ingyenes mammográfiás szűrésen vehetnek részt. A mammográfia egy olyan röntgenvizsgálat, amely képes már a korai stádiumban felismerni az esetleges elváltozásokat, még mielőtt bármilyen tünet jelentkezne. A szűrések segítenek abban, hogy a betegséget még azelőtt diagnosztizálják, hogy az elérné az előrehaladottabb stádiumot.
Orvosi konzultációra érdemes évente felkeresni egy szakorvost, és elvégezni a szükséges vizsgálatokat, különösen, ha valamilyen kockázati tényező áll fenn, például a családban már előfordult mellrákos megbetegedés.
Testtudatosság a mellrák elleni prevencióban
A testtudatosságnak kiemelt szerepe van a mellrák megelőzésében, ezért fontos, hogy jobban ismerjük meg, ezáltal hamarabb fel is ismerjük testünk jelzéseit. Ha nőként tisztában vagyunk a saját testünk természetes változásaival, ha azt érezzük érzékenyen reagál a különböző jelekre, akkor hamarabb felismerhetjük a szokatlan változásokat. Testtudatosságunk fejlesztése által képesek vagyunk figyelni a testünk üzeneteire, és így aktívan részt veszünk az egészségünk megőrzésében. Az egészséges életmód követése, melynek része a kiegyensúlyozott étrend és a rendszeres testmozgás, hozzájárulhatnak a mellrák kialakulásának csökkentéséhez. A stresszes mindennapok hosszú távon negatívan hatnak ránk, gyengítik immunrendszerünket, ezért olyan stresszkezelési technikák, mint a meditáció, jóga vagy relaxáció nagy segítség lehet a stressz leküzdésében.
A Mindennapok Női Szemmel Egyesület (NŐISZEM) stratégiai együttműködő partnerével, A Rák ellen, az Emberért, a Holnapért Társadalmi Alapítvánnyal, valamint a Szent István Intézettel társszervezésben rendezi meg a „Prevencióval életet menthetsz! – Mellrák Elleni konferenciát 2024. október 15-én.
A Mellrák Elleni Küzdelem hónapjában megrendezésre kerülő konferencia az egészségtudatosság és a betegségmegelőzés jegyében szólítja meg a nőket, felhívva a figyelmet számukra az ingyenes mammográfiás szűrővizsgálatokon való részvétel fontosságára, mert az időben felismert daganat a túlélés és a gyógyulás esélyét is megnöveli. Mert a mellrák elleni küzdelem a korai felismerésről, a rendszeres önvizsgálat és a nőgyógyászati szűréseken való részvételről szól, valamint arról, hogy közösen dolgozzunk egy tudatosabb és egészségesebb jövőért.