noiszem_logo_rgb

Stresszhatások nélkül ma már elképzelhetetlen az életünk, ezért a teljes megszüntetése helyett a hatékony kezelésére érdemes törekednünk. Szervezetünk természetes élettani reakciója a stressz, mely az új, ismeretlen és veszélyt jelentő ingerekre adott válasz. Ezek lehetnek munkahelyi vagy családi életünkből fakadóak, de kiválthatják akár betegségek is. A mentális egészség megőrzése kulcsfontosságú az általános jóllétünk szempontjából, ehhez pedig elengedhetetlen a bennünket érő stressz kezelése a mindennapokban.

Eredetileg a stressz kifejezést a hidak szakítószilárdságára alkalmazták. Később az orvostudomány kifejezéstárába is bekerült, mely egy magyar kutató Selye János nevéhez fűződik. Ő így definiálta a stresszt: „A szervezet nem specifikus reakciója minden olyan ingerre, amely kibillenti eredeti egyensúlyi állapotából, és alkalmazkodásra kényszeríti.”

Ma már tudjuk, hogy a stressz nem feltétlenül rossz: segít az alkalmazkodásban és a káros hatások leküzdésében. Ha mélyebben belegondolunk, a stressz egy természetes folyamat, ha az emberi szervezet veszélyhelyzetre adott válaszreakciójaként jelenik meg. A krónikus stressz azonban más! Ha ez folyamatosan jelen van, azaz állandósul az életünkben, – egyfajta készenlétben tartva a testünket, – már egyáltalán nem mondható normálisnak. Amennyiben testi tünetek is jelentkeznek már, fel kell ismernünk, hogy itt az ideje a a stresszel szemben felvenni a kesztyűt!  

Íme néhány ötlet, tipp és praktika, amelyek segíthetnek a mentális egészség megőrzésében vagy javításában.

Vedd át a stressztől az irányítást!

  • A MOZGÁS BEVEZETÉSE

    Mozgás közben arra ébresztjük rá a testünket, mint stresszhelyzetben: nő a pulzusunk és megfeszülnek az izmaink. A mozgás hatására megnő a kortizolszintünk, ami az edzés után helyreáll, ám közben így “tréningelhetjük” a testünket.

    A séta vagy a futás a friss levegőn segít levezetni a feszültséget, serkenti az endorfintermelést, ami javítja a hangulatunkat. 

    TIPP!  – Ha egész nap ülő munkát végzel, állj fel óránként néhány percre, mozogasd meg magad, és figyelj a folyadékpótlásra. Ez felfrissít, és csökkenti a mentális terhelést.

Cél: az energiaszintünk emelkedése

  • NYÚJTÁS ÉS LÉGZÉSTECHNIKÁK ALKALMAZÁSA 

    Nagyon hatékony  stresszűző és stressz megelőző hatása van. Nemcsak azért mert rendszerességre szoktat, hanem az egészségünket és a külsőnket is karban tartjuk vele. A Jóga és stretching ( nyújtó gyakorlatok) segítenek a test és a lélek ellazításában, csökkentik az izomfeszültséget.

    A tudatos lélegzetvétel (hasi légzés) segít megnyugtatni az idegrendszert. A mély hasi légzés különösen hatékony a stressz csökkentésében.

    TIPP!
    Próbáld ki a 4-4-4 módszert: 4 másodpercig lélegezz be, 4 másodpercig tartsd bent, majd 4 másodpercig fújd ki a levegőt! A lényeg, hogy lassan lélegezz be az orrodon keresztül, majd lassan engedd ki a szájon át.

    Mindfulness meditáció:

    A jelenre való koncentrálás segít eltávolodni a stresszes gondolatoktól. Meditálj néhány percig, figyelj a légzésedre vagy a környezeted zajaira.

    Testtudatosság meditáció:

    Feküdj le kényelmesen, és haladj végig a testeden a lábujjaidtól a fejed búbjáig, figyelj minden egyes izomra és lazítsd el őket.

TIPP!
Hallgass nyugtató, meditációs zenét, akár a természet hangjait, melyek ellazítják az elmédet, és segítenek teljesen kikapcsolni, feltöltődni.

 

  • ZENEHALLGATÁS ÉS KREATÍV TEVÉKENYSÉGEK

    A művészetek kiemelkedően pozitív hatást gyakorolnak a mentális egészségünkre. Akreatív önkifejezés és alkotás segít csökkenteni a stresszt és szorongást. Bármilyen művészeti tevékenységbe való bevonódás csökkenti a szervezet kortizol nevűstresszhormonjának szintjét, ami nyugtató és ellazító hatással bír.

    A kreatív tevékenységek, mint a festés, írás, rajzolás, tánc, zenehallgatás vagy zenélés mind kiváló módja annak, hogy kikapcsolj és kiáramoltasd magadból a belső feszültségeidet.

    A művészeti formákban való elmélyülés lehetővé tesz számunkra, hogy mélyebb érzéseinket, gondolatainkat kifejezzük, ezáltal hozzásegítenek traumáink feldolgozásában, önértékelésünk és önbizalmunk növekedéséhez. 

     

HOZZÁÁLLÁS AZ ÉLETHEZ

Egészségünk érdekében elengedhetetlen, hogy szembe nézzünk a stresszel. Mérjük fel, mi okozza a szorongásunkat, és találjunk számunkra egy jól bevált módszert a csökkentésére. Jó módszer lehet, ha  stresszes helyzetekben végiggondoljuk, hogy mi a legrosszabb, ami történhet velünk. A tisztánlátás segít a megoldás keresésben, és a félelem leküzdésében, mely sokszor a stressz velejárója. 

TIPP!
A nevetés az egyik legjobb stresszoldó. Nézhetünk egy vicces filmet, videót, vagy beszélgethetünk jó energiájú emberekkel, akik felvidítanak. Gondolataink nagy hatással vannak az érzelmi állapotunkra.

A stresszkezelés kulcsa: a TUDATOSSÁG!  Gondolataink nagy hatással vannak az érzelmi állapotunkra. Már a stresszhelyzet felmérése is segít elindulni az egészségtudatos úton,  melyhez barát vagy szakember segítő karját is kérhetjük.

Share