A nők elleni erőszak megszüntetésének világnapját az aktivisták, már 1981 óta, november 25-én tartják, mert ezen a napon ölték meg a Mirabal nővéreket – a Dominikai Köztársaság emberi jogi aktivistáit – Rafael Trujillo dominikai diktátor parancsára.
Az ENSZ közgyűlése 1999. december 17. óta nyilvánította e napot a nők elleni erőszak megszüntetésének nemzetközi napjává és felkérte a kormányokat, a nemzetközi szervezeteket, hogy e napon figyelemfelhívásul szervezzenek programokat.
Csend és tabuk
Sajnálatos tény, hogy a nők elleni erőszak globálisan fenyegetettséget jelent több millió lány és nő számára életkortól, egzisztenciális háttértől, vagy iskolai végzettségétől függetlenül. A világ számos pontján az egyik legelterjedtebb és legpusztítóbb jogsértés.
Ennek az erőszaknak számos formája van, beleértve a lelki, fizikai, szexuális, valamint a gazdasági bántalmazást és kizsákmányolást is.
Magyarországon a nőknél az egyik leggyakoribb halálozási ok a családon belüli erőszak. A hazai statisztikák szerint nagyjából minden ötödik nő bántalmazott.
Szomorú, hogy sok esetben a bántalmazások rejtve maradnak, mert az áldozatok szégyent vagy félelmet éreznek, illetve mert a társadalom nem tudja biztosítani a megfelelő támogatást.
Hogyan kacsolódhatunk mi ehhez a naphoz?
- Figyelemfelhívással: Beszéljünk a problémáról, osszunk meg, cikkeket és történeteket, hogy megtörjük a hallgatást.
- Támogatás nyújtással: Segíthetünk a bántalmazottaknak helyi szervezetek támogatásával, adományokkal, vagy hogy meghallgatjuk őket.
- Eseményeken való részvétellel: az ország számos pontján szerveznek figyelemfelhívó sétákat, konferenciákat, illetve gyertyagyújtásokat.
- Narancssárga szín viselése: Az ENSZ ezt a színt választotta a kampányhoz, amely a reményt és a világos jövőt szimbolizálja.
Mi a teendő, ha valaki bajban van?
Tudatosítsuk a segítség lehetőségeit, osszuk meg az elérhetőségeket (pl. családon belüli erőszakkal foglalkozó forróvonalak). Ha ismerünk valakit, aki veszélyben van, lépjünk kapcsolatba a megfelelő hatóságokkal, vagy támogassuk őt abban, hogy segítséget kérjen.
"Nőnek lenni nem könnyű..."
„Nők elleni erőszak megszüntetésének világnapjához” kapcsolódóan a Mindennapok Női Szemmel Egyesület egy különleges előadás keretén belül hívja fel a figyelmet a nők elleni igazságtalanságokra és a bántalmazott nők helyzetére, és az abból való kiút lehetőségeire.
A Nőiszem Suhai Niki (FullAnyuuuu) mentálhigiénés szakértő, motivációs előadó „Nőnek lenni nem könnyű!” – az igazságtalanságtól a bántalmazásig címet viselő különleges estje 2024. november 25-én, hétfőn este 19 órakor a budapesti MOM Kulturális Központban. FullAnyuuuu saját történetén keresztül segít szembenézni azokkal a nehézségekkel, amelyek sok nő életét beárnyékolják. Az eseményre itt lehet jelentkezni >> https://noiszem.hu/nonek-lenni-nem-konnyu/