noiszem_logo_rgb

Egészségesen a konyhában. Mit is jelent ez? Tudjuk, hogy a cukor és fehér liszt nem az igazi. Hogy vannak már alternatívák. Hogy már a nagy áruházláncok is tele vannak reform élelmiszerekkel. De hogyan álljunk neki? Melyiket válasszuk? A következő cikksorozattal szeretnénk bevezetni Titeket az egészséges táplálkozás rejtelmeibe, bemutatva, hogy milyen lehetőségek közül tudtok választani.

Kezdjük először a lisztekkel. Bármilyen diétát is tartsunk, a liszteket nem vonhatjuk meg tartósan. Meg ugye, ki ne emlékezne a nagyi isteni házi sütijeire? Pékség a munkából hazafelé? Szinte már kötelező. De vajon mi a baj a hagyományos fehér liszttel? Tudjuk, hogy a teljes kiőrlésűt kéne választani, de miért?

Az egyszerű búzaszemekben 16 fontos alkotóelem van, köztük a magnézium, vas, vitaminok és rostok. Amikor előállítják a finomlisztet, a gabona két legfontosabb részétől szabadulnak meg először: a korpától és csírától. A feldolgozás során elvész a vitaminok, ásványi anyagok és rostok nagy része. Minden, ami jó benne. A finomított liszt tehát nem tartalmazza a gabonaszem héját és a csírát, pedig pont ezekre lenne szükség a megfelelő emésztéshez és a szükséges tápanyagokhoz. Cserében szinte csak a szénhidrát marad. Az ebből készült ételek gyorsan felszívódnak, gyakran okoznak puffadásos tüneteket és kifejezetten hizlalóak.

De milyen alternatívákat használhatunk helyette?

Teljes kiőrlésű liszt:

A teljes kiőrlésű búzaliszt a búza őrlése után a búzaszem összes alkotóelemét tartalmazza. Így tápanyagban és vitaminban gazdagabb, és glikémiás index is alacsonyabb, így lassabban emeli meg a vércukorszintet. Jótékonyan hat a zsír- és szénhidrát anyagcserére, és azok bontására, lassabban szívódik fel, valamint szabályozza az ideg és izomműködést.

Teljes kiőrlésű tönkölyliszt:

A teljes kiőrlésű lisztek egy fajtája. A hagyományosnál 6-szor több fehérjét és a szervezet számára szükséges tápanyagok mindegyikét tartalmazza. Vegyszer nélkül termeszthető, így semmilyen adalékanyagot vagy vegyszerszármazékot nem találunk benne. Rostban gazdag, emiatt segíti az anyagcsere megfelelő működését, esszenciális zsírsav tartalma jótékonyan hat az idegrendszerre. Ugyanúgy használható, mint a hagyományos fehér liszt, nem kell megijedni a jellegzetes sötét színétől. Készíthetünk belőle süteményt, használhatjuk habaráshoz vagy rántáshoz, palacsintához, de akár süthetünk belőle kenyeret is.

Rozsliszt:

Főképp kenyérsütéséhez használják. A rozslisztből készült kenyér sokkal tovább eláll, tömörebb, tápértéke sokkal magasabb, mint fehér társának. Magas tápanyagtartalma és lassú felszívódása miatt hosszú jóllakottság érzetet biztosít.

Zabliszt/zabpehelyliszt:

Leginkább ez hasonlít a hagyományos fehér liszthez. Bár szénhidrát tartalma elég magas, de sokkal lassabban szívódik fel és magas a béta-glükán-tartalma is. Ez egy olyan vízben oldódó rost, melynek rendszeres fogyasztása csökkenti a koleszterinszintet, segíti a bélműködését és mérsékli a zsírok és szénhidrátok felszívódását. Széles körben használható, péksütemények, főzelékek, vagy akár nokedli készítéséhez. (Én szinte mindig ezt használom.)

Maglisztek:

A maglisztek különböző magok hidegsajtolási maradékának az őrleményei. A sajtolást követően kivonják azok zsírtartalmát, így könnyebben emészthetőek és a gabonafélékkel ellentétben gluténmentesek. Nagyon jól használhatóak sütemények, tészták és kenyerek készítésére. Édes ételekhez gesztenye-, mandula- és kókuszliszt ajánlott, míg sós tésztákhoz inkább szezám-, len- vagy tökmaglisztet használhattok.

Speciális (szénhidrátcsökkentett) lisztkeverékek

Ezek a lisztek olyan speciális keverékek, melyek rostokkal, fehérjével és vitaminokkal vannak dúsítva, szénhidráttartalmuk alacsonyabb, de megszólalásig hasonlítanak a hagyományos fehér lisztre. Általában készítendő ételre specifikusak, így találhatunk kelt tészta, pizza, fánk- vagy sütőliszt- keveréket is. Áruk sajnos jóval magasabb, mint a korábban említett liszteknek, de az ebből készült sütemények szinte tökéletes másai nem egészséges társaiknak.

Láthatjátok, számtalan alternatíva létezik a fehér liszt helyettesítésére. Ahhoz hogy koplalás nélkül fogyni tudjunk, vagy éppen csak egészségesebben táplálkozzunk, nem kell lemondanunk a lisztből készült fogásokról és süteményekről, csak meg kell találnunk azt az alternatívát, mellyel a céljainkat is elérhetjük, de nem érezzük, hogy bármiben hiányt szenvednénk! Bátran kísérletezzetek, így tudhatjátok meg, hogy Nálatok melyik liszt válik be!

Szerző: Szilvi Fitness

Egészséges
Egészséges
Share